19 NAJČASTEJŠÍCH PRÍČIN BOLESTI HLAVY

Nedostatok tekutín
Najrozšírenejšou príčinou bolestí hláv býva taká jednoduchá vec, akou je nedostatok tekutín a dehydratácia. Preto pred tým, než siahnete po lieku, skúste vypiť 4 dcl čistej, nebublinkovej vody a počkať 15 minút. Ak bolesti neprejdú, prípadne sa aspoň nezmenšia, až potom pristúpte k ďalším metódam.

Chemikálie a toxíny z vášho okolia
Ďalšou z najčastejších príčin bolestí hláv bývajú tiež zaťažujúce vplyvy rôznych chemikálii pochádzajúcich zo životného prostredia. Napríklad: výpary čistiacich prostriedkov, výpary pracích práškov, cigaretový dym, výfukové plyny áut, hlavne z dízlových a dvojtaktných motorov, osviežovače vzduchu doma, v aute či na toalete (obsahujú nebezpečné látky ako pyžmá a ftaláty), výpary na pracovisku (vrátane kancelárii – napríklad z nábytku alebo aj kancelárskej techniky, tonerov a podobne). Ak sa u vás vyskytujú bolesti hlavy pravidelne na rovnakom mieste doma či v zamestnaní, skúste identifikovať či sa tam nenachádza niektorý z vyššie uvedených vplyvov.

Stres
Bolesti hlavy neraz vyvoláva aj emocionálny stres a fyzické vplyvy. Môže ísť tiež o kombináciu všetkých týchto faktorov. Na odbúranie stresu existuje množstvo prístupov v závislosti od zdroja stresu (práca, vzťahy, financie a podobne). Jednou univerzálnou, pomerne účinnou a jednoducho vykonateľnou metódou je napríklad aromaterapia.

Hormonálna nerovnováha
V prípade napríklad bolestí hláv vyplývajúcich z hormonálnej nerovnováhy je možné príčinu zistiť z testu slín.
Problémy s krčnou chrbticou
Ďalšími dôvodmi môže byť nedostatok kyslíka alebo objem krvi prúdiacej do hlavy ako dôsledok zlej polohy krčných stavcov. Návšteva chiropraktika, ktorý má skúsenosti z aplikovanej kyneziológie a kraniosakrálnej terapie môžu poskytnúť odpovede na vaše problémy.

Cysta alebo nádor v hlave
Iným možným, hoc nie pravdepodobným dôvodom bolestí hlavy, ktorý potrebuje byť prešetrený a následne vylúčený ako príčina, je nádor. Neľakajte sa hneď, nádor sa vyskytuje pomerne zriedkavo. V hlave sa môže nachádzať aj akýkoľvek iný rast tkanív, napríklad neškodné cysty.

Unavené oči
Častou príčinou bolestí hláv bývajú tiež unavené oči. Precvičovanie očných svalov silným prižmúrením viečok a následným držaním zatvorených očí počas niekoľkých sekúnd dokáže dopomôcť k relaxácii týchto svalov. Rovnaký efekt je možné dosiahnuť občasným rýchlym preklipkávaním, tvrdí doktor Jacob Liberman, autor knihy „Dajte dole okuliare a pozerajte“. Pravidelná ročná prehliadka zraku je rovnako dôležitá vec. Zistí napríklad, či nemáte v oku vysoký tlak, ktorý môže bolesti hlavy vyvolávať.

Cyklické faktory
Na zistenie, či sa náhodou nejedná o cyklické faktory, skúste zodpovedať nasledujúce otázky: Kedy dochádza k bolestiam hlavy? Súvisia s pravidelným menštruačným cyklom? Prichádzajú bolesti hlavy pravidelne v určitú dennú alebo nočnú hodinu? Ak sa vám podarilo identifikovať túto príčinu, riešenie bude na to nadväzovať. Keďže však nie je možné sa cyklom vyhnúť, vyskúšajte na zmiernenie príznakov niektoré z ďalších odporúčaní uvedených v tomto článku.

Senzitivita na svetlo
Musíte chodiť von na priame slnko vždy s tmavými okuliarmi, inak vám začne v hlave pulzovať? Potom ste zrejme senzitívny na svetlo. Jednou možnosťou je vyhýbať sa prudkému svetlu. Vaša senzitivita môže súvisieť aj s nedostatkom nejakého vitamínu.

Čeľustné svaly
Je možné, že vaše čeľustné svaly sú príčinou bolestí? Priťahuje bolesti konzumácia určitých jedál ako napríklad čokoláda, červené víno, citrusové ovocie, alebo glutamát sodný (MSG)? Presné určenie miesta, z ktorého bolesť vychádza, jej charakter (pichavá, tupá, ťažobná, tlaková a podobne) a trvanie, môže prispieť k určeniu, ktorý orgán alebo emócia je do toho zainteresovaná. Napríklad pre zistenie, či príčinou nie sú čeľustné svaly skúste do obidvoch uší zasunúť malíčky a následne otvárať a zatvárať ústa. Potom sledujte a pociťujte, či obe konce sánky v blízkosti ucha zaklapnú pri otváraní a zatváraní súčasne a zároveň, či pri tom nevydávajú klikavé zvuky. Čeľustné uvoľnenie kombinované s polarizačnou terapiou vám môže dopomôcť k uvoľneniu stuhnutého svalstva. Ďalšou prospešnou vecou je prehliadka zákusu, respektíve zapadnutie čeľustných a sánkových zubov vaším zubárom.

Ortuť zo zubných plômb
Ak už budete sedieť u zubára, dajte si tiež skontrolovať, či náhodou nemáte nejaké staré amalgámové plomby obsahujúce ortuť. Ak áno, vymeňte ich za biele. Je tiež možné, že celé roky uvoľnovaná ortuť vás priviedla k otrave.

Kyslé medzibunkové prostredie, kvasinkové infekcie
Vedeli ste o tom, že bunky vo vašom tele sa môžu nachádzať v kyslom prostredí a že to má potenciál pre zohrávanie veľkej úlohy v tom, ako sa cítite? Pridanie zelených doplnkov (Chlorella, Spirulina, mladý jačmeň) alebo jedál vytvárajúcich zásadité metabolity, vrátane pozitívneho myslenia dokáže prinavrátiť zásadité prostredie do vášho tela. Okrem toho ďalšou dôležitou vecou je poznať PH hodnoty vašich slín a moču pred a po užití nejakého nevhodného jedla. Časté kloktanie teplej slanej vody a jemné masírovanie ďasien a jazyka morskou soľou pomocou končekov prstov zvýši cirkuláciu krvi a zároveň zmení kyslosť prostredia ústnej dutiny. Za kyslé vnútorné prostredie sú často zodpovedné aj premnožené kvasinky vyvolávajúce kvasinkové infekcie.

Vonné sviečky a tyčinky
Niekedy samotné sviečky používané pri meditáciách a relaxáciách môžu byť spúšťačom bolesti hlavy. Preto je dôležité, aby ste sa uistili, že vaše sviečky neobsahujú olovo. Najzdravšie sviečky sú vyrobené z včelieho alebo sójového vosku.

Mobilné telefónny, wifi siete
Doktor Cox, ktorý pracuje ako firemný (závodný) lekár zdôrazňuje, že veľa ľudí používajúcich mobilné telefóny vykazujú známky závratov, dezorientácie, nevoľnosti, bolesti hláv a dočasnej zmätenosti. Dôvodom môže byť stimulácia nervových zakončení v mozgu, ktoré majú za úlohu udržiavať rovnováhu a koordináciu. Najlepšou vecou, ktorú môžete urobiť je limitovať používanie mobilných telefónov na iba núdzové situácie. Už teraz počujem váš smiech, no tu sa jedná a pomerne vážnu vec. Ak ste ako ja, kto používa mobilný telefón naozaj len na nevyhnutné veci, potom si aspoň zadovážte slúchadlá (hands free sadu) a samotný mobil držte od hlavy čo najďalej.

Emócie a podvedomie
Emócie neraz vyvolávajú fyzické prejavy, vrátane bolesti hlavy. Ako riešenie môžete skúsiť samohypnózu alebo hypnoterapiu so svetlami a zvukmi, ktorá vám pomôže vytvoriť vnútornú harmóniu a zároveň uvoľniť samoliečiace schopnosti a silu vášho podvedomia. Hypnoterapia je zvyčajne veľmi prínosná, pretože zmeny nevynucuje, ale povzbudzuje k nim. Podľa niektorých metafyzických povier, trpenie bolesťami hlavy môže poukazovať na neschopnosť vyjadrovať alebo prijímať bezpodmienečnú lásku a akceptáciu. Ale tiež vie predznamenávať ich opak, ktorými sú nenávisť, hnev a odmietnutie. Daniel R. Condron, autor knihy „Permanentné vyliečenie“ uvádza, že bolesti hlavy a migrény môžu vyplývať z pocitu tlaku faktorov, ktoré človek nemá plne pod kontrolou, prípadne ak u neho existuje dilema medzi „dobrom“ a „zlom“. Doktor Earl Mindell, autor niekoľkých biblií o zdravej výžive a liečivých bylinách odporúča pre odrazenie prichádzajúcich bolesti hlavy pohár pepermintového čaju.

Zlé trávenie
Zlé trávenie je zodpovedné za veľké množstvo zdavotných potiaží. Začlenenie tráviacich enzýmov do vašej stravy (ak ich potrebujete) často dokáže byť prekvapivo efektívne v predchádzaní bolestiam hlavy.

Zlé prúdenie energií (tradičná čínska medicína)
Medzi ďalšie netradičné spôsoby vyplývajúce z akupresúry a tradičnej čínskej medicíny proti bolestiam hlavy patria:
(a) stláčanie kože medzi palcom a ukazovákom: Tento manéver sa vykonáva pomocou palca a ukazováka druhej ruky. Ide o starodávny akupresúrny manéver, ktorý vraj niektorým ľuďom prináša okamžitú úľavu od bolesti.
(b) stláčanie bodu pilthrum: Druhým akupresúrnym spôsobom na odvrátenie nadchádzajúcej bolesti hlavy je mierne zatlačenie na philtrum. Ide o to zúbkované miesto medzi spodkom nosa a hornými perami. Stláčanie sa vykonáva vašim ukazovákom. Pridržte ho až do doby, kedy začnete vnímať pocit tepla, potiť sa, prípadne pociťovať tŕpnutie v ktorejkoľvek časti vášho tela. To potom znamená, že sa vám v ňom podarilo znovu naštartovať prúdenie energií.
(c) stláčanie nervu nad okom: Tretím bodom pre akupresúrne potlačenie bolestí je nerv nachádzajúci sa na kosti hneď pod obočím. Jeho zatlačením sa stimuluje hypofýza, ktorá začne produkovať endorfíny tlmiace rôzne bolesti tela, nielen bolesti hlavy. Pri tomto spôsobe buďte ale extra opatrní, aby vám neskĺzol prst a nezatlačili ste si ním do oka.
Sama Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že akupresúra a akupunktúra sa v kontrolovaných štúdiách ukazujú ako účinné a efektívne metódy proti bolestiam hlavy.

Prepracovaná myseľ
Ak ťažko duševne pracujete, myseľ vám neraz beží na plné obrátky a nevie sa zastaviť. Prejavuje sa to najčastejšie problémami so spánkom a neraz aj bolesťami hlavy. S ukľudnením mysle dobre pomáha pomalé a hlboké dýchanie. To dokáže tiež uvoľňovať emócie, fyzické nevoľnosti a odpor spájaný s niektorými bolesťami vyplývajúcich z psychického napätia.

Slabé okysličenie krvi
Na tento problém sú pomerne účinná terapeutické esenciálne oleje, ktoré pomáhajú zvýšiť kapacitu krvi prenášať kyslík a zároveň vstrebávanie kyslíka bunkami.

V homeopatickom svete bolesti hlavy vyplývajúce zo slnečnej preexpozície dokáže zmierňovať Belladonna a od bolestí hlavy doprevádzaných zápchou pomôže Bryonia.
Existujú tiež výpovede a príbehy ľudí, ktorí tvrdia, že práca s energiami podľa Havajských liečebných techník alebo Reiki sú vynikajúce proti migrénam.
Nezabúdajte na to, že hlavným cieľom je udržiavanie rovnováhy a znovunastolenie harmónie do vášho tela, mysle a ducha. K dispozícii máte množstvo šetrných spôsobov a časom overených stratégii. My odporúčame

MIGRENIUS bylinné kvapky

Dotyk prírody, ktorý blahodárne pôsobí v prípade pocitu bolesti hlavy, nevoľnosti, bolesti brucha, vracania, rovnako ako aj pri zvýšenej citlivosti na svetlo a hluk, pri menštruačných bolestiach. Jedinečná kombinácia cenných bylín prináša relaxáciu, úľavu a relaxačnú pohodu.