OD MIGRÉNY K DENNÝM BOLESTIAM HLAVY

POZNÁTE TO: POVINNOSTI, STRES, VYNECHANÝ OBED, KTORÝ NAHRADÍTE SLADKOSŤAMI, NEDOSTATOK SPÁNKU, OTRAVNÝ ŠÉF, KTORÝ STÁLE NIEČO POTREBUJE. A MIGRÉNA JE NA SVETE. BEŽNE SA NA JEJ POTLAČENIE POUŽÍVAJÚ TZV. TRIPTÁNY. TIE VÁM VŠAK NAMIESTO VYLIEČENIA BOLESTI MÔŽU PRIVODIŤ ÚPLNÝ OPAK, TZV. LIEKOVÚ BOLESŤ HLAVY. TO UŽ HOVORÍME O TZV. TRANSFORMOVANEJ MIGRÉNE. DOC. MUDR. PETER ŠPALEK, PHD., V ČASOPISE VIA PRACTICA UVÁDZA VÝSKYT TAKÉHOTO OCHORENIA NA KLINIKÁCH PRE BOLESTI HLAVY V EURÓPE ČI USA V 30 AŽ 80 PERCENTÁCH PRÍPADOV.

Migréna je pomerne častým ochorením, viacerí ho vnímajú ako tzv. ľahšie a bežné ochorenie. Jeho spúšťačom môže byť niekoľko faktorov: zmena prostredia, nízka alebo vysoká teplota, zmena atmosférického tlaku, vlhkosť, nadmorská výška, ako aj nadmerná fyzická záťaž, stres, nedostatok spánku, alkohol, cigarety. Rizikové sú aj niektoré potraviny – zrejúce syry, čokoláda, dusitany E249 a E250 v mäsových výrobkoch, glutaman sodný a, samozrejme, súčasná prekyslená strava rýchleho občerstvenia.

Rozoznávame aj niekoľko typov tohto ochorenia podľa toho, ako často sa migréna objavuje a aké problémy, respektíve obmedzenia v bežnom živote prináša. Tie ľahšie stavy zvyčajne zvládneme s mokrým uterákom na čele, niektoré však obmedzujú fungovanie jedinca, pretože bolesť je neznesiteľná. V takomto prípade neprekvapuje, že postihnutí prekombinujú a nadmerne užívajú množstvá liekov.

Migréna je často prehliadaným problémom, a pritom postihuje vysoké percentá obyvateľstva. Niektorí o nej hovoria ako o typicky ženskej chorobe. Nie je to však pravda a netreba ju podceňovať. Záchvatové stavy totiž môžu trvať aj niekoľko dní a jedincov úplne vyradiť z normálneho fungovania. V takýchto prípadoch sa často používajú triptány. Ak ich však pacient kombinuje s ďalšími liekmi, prípadne trpí depresiami, ktoré takisto lieči, môžu ta­kéto kombinácie predstavovať vážny rizikový faktor vedúci k denným bolestiam hlavy. Od­borníci hovoria o tejto chorobe aj ako bolesti z nadmerného užívania liekov. Pri samotnej liečbe takéhoto ochorenia je prvým krokom detoxikácia organizmu a v poslednej fáze to, čo malo byť na začiatku. Čiže riešenie primár­neho problému, a tým je bolesť hlavy.

Používanie triptánov prináša aj ďalšie riziká. Podľa Eda Zimneyho v článku na portáli everydayhealth.com si užívaním triptánov môžete privodiť vážnu zdravotnú komplikáciu, tzv. sérotonínový syndróm, najmä ak užívate triptány v kombinácii s antidepresívami alebo SSRI (se­lektívnymi inhibítormi spätného vychytávania sérotonínu). Tie sú pri liečbe depresie častokrát prvou voľbou. Používajú sa pri úzkostných, depresívnych pacientoch, ale aj na liečbu soci­álnej fóbie, bulímie, panickej choroby. Prízna­ky začínajúceho syndrómu sa v rámci mentál­nych zmien prejavujú ako zmätenosť, nepokoj, mánia, halucinácie, bolesť hlavy, v rámci fyzických zmien nevoľnosť, vracanie, vysoký krvný tlak, hnačka, zrýchlený srdcový tep, horúčka. Syndróm sa môže začať prejavovať variabilne. Začne miernym, ale i mnohopočetným orgánovým zlyhaním a môže skončiť smrťou pacienta. Preto treba byť pri takýchto kombináciách opatrní a pozorne si všímať zmeny v pacientovom správaní i fyzických prejavoch. Príbalový leták jedného z triptánov – lieku Frovamen, upozorňuje na vedľajšie účinky, ktoré sa pri liečbe môžu prejaviť. Patria sem poruchy videnia, návaly tepla, bolesti hlavy, pocity tlaku či bolesti na hrudníku, ktoré môžu signalizovať príznaky srdcového záchvatu, ale aj zvonenie v ušiach i úzkosť a depresiu.

Preto dnes už mnohí odborníci odporúčajú vyhýbať sa klasickému liečeniu migrény. Skôr je nutná presná diagnóza bolestí, hľadanie ich príčiny.
Ak chcete pri liečbe migrény využiť alternatívu a vyhnúť sa nežiaducim účinkom, ba dokonca vážnym zdravotným rizikám liekov, existuje niekoľko osvedčených domácich receptov, ktoré určite pomôžu.
– Tým asi najznámejším je mokrý uterák na čele či, naopak, teplý obklad. Niekomu pomáha viac studená, niekomu skôr teplá voda.
– Pomáha aj masírovanie ušných lalokov či tlak na miesto pod obočím.
– Netradičným tipom je vysúvanie brady pri nádychu a zasúvanie pri výdychu.
– Výborne poslúži aj recept spred storočia – nastrúhaná dula zaliata v octe a vyluhovaná počas jedného mesiaca. S takýmto „voňavým” extraktom si treba potom natierať čelo i krk.
– Pri častých migrénach je veľmi dôležité vylúčenie niektorých potravín. Patrí sem najmä biela múka i sladkosti. Často krát môže byť príčina bolesti vcelku triviálna, avšak stojí za zváženie.
– V miestnosti, kde spíte, obmedzte svetlo na minimum, doprajte si absolútnu tmu bez svietenia z ulice a nezabudnite vypnúť aj malé svetielko vo vedľajšej izbe.
– Takisto dajte pozor na elektromagnetické žiarenie. Podľa rozsahu problémov zvážte aj nočné vypnutie wi-fi alebo ho vylúčte zo svojho domu natrvalo.
– Migrénu môže spôsobovať aj prekyslenie organizmu, preto je zelenina a ovocie tým správnym prostriedkom, aby telo pri prekyslení nevyrovnávalo problémy „jedením” vitamínov z vlastných zásob, napríklad v kostiach.

V minulosti sa na bolesti hlavy používali konkrétne bylinky a liečivé rastliny. Kombináciu tých najúčinnejších nájdete v prírodných bylinných kvapkách MIGRENIUS. 

MIGRENIUS je vyrobený podľa stáročiami overenej tradičnej receptúry. Harmonická kombinácia liečivých bylín priaznivo pôsobí na celé telo a prináša pocit úľavy. Odporúčame pri prejavoch migrény, bolesti hlavy a pri menštruačných bolestiach.